top of page
Szukaj

Siła jaką daje dostrzeganie ZWYKŁYCH NIEZWYKŁYCH ludziWyrastając w rodzinach dalekich od doskonałości, po różnych doświadczeniach i bolesnych przejściach często szukamy inspiracji i wsparcia wśród osób, które podziwiamy, których życia wydają się nam być tymi idealnymi i, których naśladowanie wydaje się drogą do własnego spełnienia i sukcesu różnie pojmowanego (nie będę wymieniać ani gwiazd, ani celebrytów czy  zdobywców tytułów naukowych  - wstaw nazwisko dowolne, które być może wpadło Ci właśnie  do głowy).

Szukanie inspiracji wśród ludzi, którzy w naszym wyobrażeniu osiągnęli to, czego my pragniemy, może być motorem do wielu zmian, wiatrem, który popycha do sięgania po lepsze. A jeśli jeszcze dzielą się z nami jakimś kawałkiem praktycznej wiedzy, którą możemy wykorzystać, pomnażają nasze docenianie ich dorobku.

Bywa nawet, ze nieco wypełniają lukę po nieobecnym rodzicu, którego zabrakło, gdy go potrzebowaliśmy, bo nie rzadko nadają kierunek, któremu ufamy, ze przyniesie szczęście.


Ale ilu znasz takich "bohaterów"?  Ilu znasz tak naprawdę, osobiście? Ilu towarzyszy Ci nieustannie, niezależnie od zmieniających się w życiu okoliczności?…

Ideały/wzorce jakiś znanych nam, popularnych osób są nam potrzebne, mogą jednak nie być wystarczające, by wspierać stabilność naszego układu nerwowego w zwykłej codzienności.

A jeśli BOHATER to ktoś taki jak Ty? Twoja sędziwa sąsiadka? Nauczyciel z podstawówki? Pani z warzywniaka? Babcia?

Mijamy codziennie wielu ludzi. Wielu tych zwyczajnych ludzi towarzyszy nam w życiu nie budząc większych emocji po spotkaniu. Ich obecność wydaje się nam oczywista. Każda jednak z osób, z którą mieliśmy kontakt w przeszłości lub w teraźniejszości może stanowić POZYTYWNY ZASÓB, który pomaga nam się regulować i dopomóc w odnowieniu zaangażowania społecznego i dobrostanu.


Poniżej kilka kierunków pomagających przeanalizować, czy nie przegapiamy relacji, które mogą uczyć, wspierać i inspirować. Kierunki te pomagają również przeanalizować czy czasami uczucie osamotnienia, które być może czujesz, to nie efekt postaw, przekonań czy reakcji na trudniejsze relacyjne kawałki.


🌱 Sprawdź, czy nie izolujesz się kiedy masz problemy. Czasami potrzebujemy chwili samotni, by ochłonąć, ale zbyt długie izolowanie się sprawia, że zaczynamy skupiać się głównie na sobie i tracimy trzeźwy osąd sytuacji. Nie dostrzegamy wtedy wartościowych ludzi, budując wokół siebie mur. Istnieje również ryzyko nie dostrzegania rozwiązań trapiących nas bolączek, które mogą podpowiedzieć inni.

🌱Sprawdź, czy wpuszczasz świeże powietrze odmiennego niż Twoje myślenia do swojej głowy. Nie odrzucaj od razu czyjejś opinii, nawet jeśli jest całkowicie inna od Twojej.

🌱Sprawdź, czy w ogóle autentycznie ciekawi Cię drugi człowiek. Zadawaj taktowne pytania. Bądź otwarty na czyjąś historię.

Możesz być zdziwiony ile ktoś doświadczył i jak sobie poradził z trudami życia. Czyjeś doświadczenia to cenne lekcje, z których można się wiele nauczyć.

🌱Sprawdź, czy potrafisz aktywnie słuchać innych. Jeśli masz z tym problem świadomie nad tym pracuj. Aktywne słuchanie rodzi bliskość i empatie.

🌱Jeśli oczekujesz jakiegoś zachowania, gestu, słowa, a to oczekiwanie nie zostanie spełnione zastanów się, czy dana osoba czasami nie wyraziła swojej sympatii i przywiązania w inny sposób.

🌱"Pomieszczaj" to, że ludzie bywają skrajni (albo tak, to oceniamy). Możesz się od kogoś uczyć zarówno tego jaki chcesz i jaki nie chcesz być. Możesz być życzliwy i być blisko tej czyjejś cząstki, która jest według Ciebie wartościowa, co wcale nie oznacza, że popierasz każde jej zachowanie.

🌱Wspieraj, szukaj okazji, by pomagać, nawet w najtrudniejszych chwilach jest coś, co możesz zrobić dla innych. Wiele osób uważa, że więcej szczęścia wynika z dawania w relacji (a jakoś się tak dzieje, że zdrowe zainteresowanie innymi i dobro wraca)).

🌱Sprawdź, czy masz realistyczne oczekiwania wobec innych. Nie ma ludzi doskonałych ani relacji idealnej. Czerp od każdego, co innego.

Sąsiadka może Cię np. inspirować swoją troską o innych - bo zawsze, gdy Cię widzi szczerze się uśmiecha, przystaje i powie dobre słowo.

Szef/owa może być wzorem zarządzania czasem czy odpornością na stres.

🌱Zastanów się, kto autentycznie JEST przy Tobie, np. gdy leżysz w łóżku z gorączką. Czy to takie oczywiste, że jest OBOK ?

🌱Sprawdź jaki masz stosunek do doznanych krzywd i cierpień. Zadry, urazy i doznane traumy mogą zniekształcać obraz rzeczywistości; widzimy wtedy więcej tego co czarne niż kolorowe. Przywoływanie na pamięć dobrych doświadczeń przypomina, iż na świecie istnieje miłość i wsparcie.

🌱Obserwuj zwierzęta. Dostrzegaj, gdy np. Twój kot lub pies wyczuwając Twój smutek włazi Ci na kolana, próbując wesprzeć.


Tych cichych, niepozornych bohaterów niekiedy dostrzega się po czasie.

Niekiedy trzeba wygospodarować czas i przestrzeń, by dostrzec te cudowne zasoby wsparcia jakie nas otacza.

Na programach rozwojowych zdarza się nagle dostrzec, ze nawet w najczarniejszych chwilach życia znajdował się ktoś, kto był obok. Ciepłe wspomnienia tamtych chwil i docenianie drobnych gestów w teraźniejszości budują naszą siłę.


Czy dostrzegasz kogo masz/miałeś obok siebie? Czy dostrzegasz kogo mógłbyś mieć, gdybyś uczynił przestrzeń na bycie blisko "zwykłych" ludzi?


(więcej na temat pozytywnych zasobów, które dają nam siłę w książce "Leczenie traumy rozwojowej" - Laurence Heller, Aline LaPierre str. 231-237)


28 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page